prawo jazdy a1

Prawo jazdy kategorii A1 – co powinniśmy wiedzieć?

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii A1? Jaki jest minimalny wiek? Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii A1 i sam egzamin? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Prawo jazdy kategorii A1 – jakie daje uprawnienia?

Prawo jazdy kategorii A1 uprawnia nas do kierowania  motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm³, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg. To jednak nie wszystko, ponieważ wraz z wyrobieniem tej kategorii otrzymujemy też uprawnienia do kierowania motocyklem trójkołowym o mocy do 15 kW, czy pojazdami mieszczącymi się w łamach prawa jazdy kategorii AM.

Mowa tutaj  o motorowerze, czy czterokołowcu lekkim, w tym na przykład quadem. Poza tym prawo jazdy kategorii A1 pozwala też na kierowanie zespołem pojazdów wymienionych powyżej połączonych z przyczepką. Warto jednak zauważyć, że takie uprawnienia mamy wyłącznie na terenie Polski, więc lepiej o tym pamiętać, gdy w planujemy wypad za granicę.

Prawo jazdy kategorii A1 – jakie są wymagania?

Wyrobienie każdej kategorii prawa jazdy wiąże się z pewnymi wymaganiami nie inaczej jest w przypadku kategorii A1. Jakie zatem wymagania są nam stawiane? Czego oczekuje się od kandydatów ubiegających się o prawo jazdy a1? Przede wszystkim będzie to osiągnięcie odpowiedniego wieku i dla kandydatów na prawo jazdy kategorii A1 wymaga się ukończenia szesnastego roku życia. Do tego trzeba zapisać się też na kurs prawa jazdy i zdać egzamin państwowy.

Warto jednak zauważyć, że na sam kurs można zapisać się na trzy miesiące przed ukończeniem wspomnianego wieku. Jest to jednak możliwe wyłącznie wtedy, gdy rodzic lub opiekun wyrazi zgodę na piśmie. Poza tym nawet jeśli kurs na prawo jazdy zostanie ukończony szybciej, to i tak zaświadczenie o jego odbyciu zostanie wydane po ukończeniu wymaganego wieku.

Prawo jazdy kategorii A1 – jak wygląda kurs i egzamin?

Kurs przygotowawczy na kategorię A1 trwa pięćdziesiąt godzin, z czego trzydzieści obejmuje przygotowanie teoretyczne, zaś dwadzieścia praktyczne. Z uwagi na sezonowość jazdy motocyklem, wskazuje się, że optymalny czas na odbycie kursu to miesiące wiosenne i letnie. Na okres jesienny można zaś zaplanować sobie zdawanie egzaminu. Składa się z dwóch etapów – egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Zdanie pierwszej części egzaminu skutkuje tym, że możemy przystąpić do drugiej i po jego zdaniu otrzymujemy odpowiednie uprawnienia. Oczywiście to nie oznacza, że od razu można wsiadać na motor. Najpierw trzeba dopełnić wszystkich formalności i poczekać, aż zostanie wydany nam stosowny dokument.