Astygmatyzm

Astygmatyzm – czym jest i jakie są jego rodzaje?

Co skrywa się pod pojęciem astygmatyzmu? Jakie wyróżniamy rodzaje astygmatyzmu? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm, nazywany również niezbornością, to nic innego jak wada wzroku, która wiąże się z nieprawidłowościami w działaniu układu optycznego oka. Do rozwoju astygmatyzmu dochodzi przez to, że układ optyczny nie skupia wiązki promieni świetlnych w jednym miejscu na siatkówce oka, a rozkłada je nierównomiernie w kilku punktach siatkówki. Przez to obraz jest rozmyty i to niezależnie, czy przedmiot znajduje się w niewielkiej odległości, czy też daleko.

Warto zauważyć, że astygmatyzm może mieć ogólnie różne podłoże. Czasami to efekt genów, a innym razem czynników środowiskowych. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn astygmatyzmu wymienia się nieodpowiedni kształt rogówki, ale zdarzają się przypadki, gdy problem wynika także z nieprawidłowości w kształcie, strukturze, czy położeniu soczewki.

Astygmatyzm może wynikać także z obecności innych wad wzroku, w tym na przykład krótkowzroczności lub nadwzroczności. Bardzo często pojawiają się przypadki, gdzie problem dosięga wyłącznie jednego oka, więc w celu poznania dokładnej przyczyny astygmatyzmu zawsze warto zgłosić się na diagnostykę do specjalisty.

Jakie są rodzaje astygmatyzmu?

Astygmatyzm może objąć tak wiele różnych elementów oka, że został podzielony na kilka rodzajów. Najczęściej tę wadę wzroku dzieli się ze względu na nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu optycznego oka oraz ze względu na sposób załamania światła. Jednak to nie wszystko, ponieważ wspomniane rodzaje astygmatyzmu zostały dodatkowo podzielone, więc żeby dowiedzieć się, z czym dokładnie się zmagamy, warto przyjrzeć im się nieco bliżej.

I tak ze względu na nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu optycznego oka wyróżniamy astygmatyzm rogówkowy, astygmatyzm wewnętrzny oraz astygmatyzm całkowity. Najczęściej diagnozowany jest astygmatyzm rogówkowy i do jego wystąpienia dochodzi przez nieprawidłowości w kształcie rogówki.

O wiele rzadziej diagnozowany jest astygmatyzm wewnętrzny, czy astygmatyzm całkowity, który jest połączeniem dwóch wcześniej wspomnianych wad. Przy podziale astygmatyzmu ze względu na sposób załamania światła wyróżnia się astygmatyzm zwykły, złożony oraz mieszany. W tym przypadku najczęściej diagnozowany jest astygmatyzm zwykły i do jego rozwoju dochodzi, gdy oko jest krótkowzroczne lub nadwzroczne w jednej płaszczyźnie.

Więcej na temat rodzajów astygmatyzmu można przeczytać na stronie Mojepierwszesoczewki.pl.