astygmatyzm

Co warto wiedzieć o astygmatyzmie?

Czym jest astygmatyzm? Jakie są jego przyczyny? Jak wygląda leczenie astygmatyzmu? To pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście. Brzmi ciekawie? Koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Astygmatyzm – o czym dokładnie mowa?

Astygmatyzm to po prostu wada wzroku, która jest znana również jako niezborność. Pod pojęciem astygmatyzmu kryją się nieprawidłowości w działaniu układy optycznego oka, które polegają na tym, że nie skupia wiązki promieni świetlnych w jednym miejscu na siatkówce. Promienie skupiane są nierównomiernie i to w kilku punktach siatkówki, czego efektem jest rozmazany obraz i to niezależnie od tego, czy dany obiekt znajduje się blisko, czy też jest oddalony.

Jakie są przyczyny astygmatyzmu?

Jeśli poświęcimy trochę czasu na zabranie podstawowych informacji, to szybko zauważymy, że mamy do czynienia z wadą wzroku, która może mieć bardzo różne podłoże. Czasami za powstanie astygmatyzmu odpowiadają geny, a czasami czynniki środowiskowe. Zdarzają się też przypadki, gdzie astygmatyzm wystąpił po mechanicznym urazie oka. Jednak nie brakuje też sytuacji, w których ta wada wzroku jest efektem innych schorzeń, w tym na przykład stożka rogówki, ponieważ ten element oka przyjmuje kształt stożka, a to zaostrza astygmatyzm.

Jak leczy się astygmatyzm?

Z racji tego, że astygmatyzm nie jest chorobą narządu wzroku, lecz wadą refrakcji, to nie ma tutaj mowy o leczeniu. To jednak nie oznacza, że każdy, u kogo wystąpi astygmatyzm, nie ma szans na przywrócenie dobrego widzenia. Mamy do czynienia z wadą wzroku, którą można korygować i to w naprawdę prosty sposób. Pomogą nam tutaj okulary, czy nawet soczewki kontaktowe. To jednak nie oznacza, że astygmatycy mogą sięgnąć po przypadkowe produkty.

Kluczem do walki z astygmatyzmu pozostaje odpowiedni dobór okularów lub soczewek kontaktowych. Dlatego, gdy specjalista zdiagnozuje u nas taką wadę wzroku, to należy udać się do profesjonalnego salonu optycznego. To właśnie w nich do naszej dyspozycji pozostaje sztab wykwalifikowanych i doświadczonych osób, które pomogą dobrać odpowiednie okulary, czy soczewki. Poza tym możemy też liczyć na najwyższą jakość produktów, co z przełoży się na łatwiejszą korekcję wady wzroku.

Warto także zauważyć, że istnieje jeszcze jeden sposób na korekcję astygmatyzmu i mowa tutaj o wykorzystaniu lasera. Opcja ta jest dostępna dla osób, których astygmatyzm sięga około 6 dioptrii i dysponują odpowiednimi środkami, ponieważ takie leczenie nie jest refundowane.

Więcej na temat astygmatyzmu można dowiedzieć się na stronie Coopervision.pl.