Najczęstsze zabiegi wykonywane zwierzętom

Posiadanie zwierzęcia domowego, może przynieść mnóstwo radości. Z każdym dniem coraz bardziej się z nim zżywamy, staje się częścią rodziny. W momencie, gdy zwierzak zaczyna chorować, troszczymy się o niego i staramy się ulżyć jego cierpieniom szukając pomocy u specjalistów. Weterynarz i okulista zwierzęcy, to najczęściej odwiedzani lekarze dla zwierząt. Najczęściej do leczenia zwierząt są stosowane leki, rzadziej zabiegi operacyjne i rehabilitacje. Do tej pory na profesjonalne leczenie operacyjne przy poważnych schorzeniach decyduje się mały odsetek właścicieli zwierząt. Niestety, w trudnych przypadkach najczęściej podejmowana jest decyzja o uśpieniu zwierzęcia.

Jakie zabiegi wykonuje okulista zwierzęcy?

Okulista zwierzęcy zajmuje się profilaktyką i leczeniem wzroku zwierząt. Jest to stosunkowo nowa dziedzina weterynarii, w której lekarz bardzo dobrze zna budowę oka poszczególnych zwierząt i znanymi mu metodami leczy objawy chorobowe. Najczęstszymi przykładami leczenia chorób oczu będą zapalenia spojówek, zapalenia nerwu wzrokowego oraz jaskra. Większość schorzeń zwierząt, można wyleczyć farmakologicznie. Jedynie w trudnych przypadkach zalecane są operacje oczu.

Koszty leczenia

Niestety, koszty operacji są wysokie i nie wszystkich właścicieli stać na poniesienie takiego kosztu. Dlatego operacje oczu zwierząt są nadal dość rzadkie. Niekiedy, weterynarz okulista ma za zadanie wszczepić operacyjnie protezę gałki ocznej u psa, który stracił ją z powodu choroby lub wypadku. Praca okulisty zwierzęcego ma ogromny wpływ na funkcjonowanie zwierząt. Przynosi im ulgę i pomaga w lepszym funkcjonowaniu na co dzień.